• Sepetiniz Yükleniyor...
Genel Toplam:
Siparişi Onayla
Kategoriler Geri
Arama

Tarihçe

Vakko’nun hikayesi, Vitali Hakko’nun 1934 yılında kurduğu “Şen Şapka” adlı küçük bir şapka dükkanı ile başladı.

1934

Şen Şapka'nın adı Vakko’ya dönüştü. Vitali Hakko, Vakko markasıyla Türk ipeği, pamuğu ve yünüyle son moda eşarpları dünya modasıyla eş zamanlı olarak Türk moda dünyası ile buluşturmaya başladı.

1938

İlk Vakko mağazası İstanbul’un kalbi Beyoğlu’nda açıldı. Vakko Beyoğlu, Türkiye’de o güne kadar açılan en büyük mağaza olmanın yanı sıra yeni bir konsept olan üst kalite, lüks giyim ve üstün müşteri hizmetinin öncülüğünü yaptı.

1962

Merter’de 40 bin m2’lik kapalı alanıyla Vakko Fabrikası inşa edildi. Ünlü Türk sanatçılarının tablo ve heykellerinin yer aldığı ve içerisinde bir sanat galerisi de bulunan Vakko Fabrikası, Vakko’nun sanata verdiği önemin ve desteğin ilk adımı oldu.

1969

İkinci Vakko mağazası Ankara’da açıldı ve Vakko ard arda açtığı Vakko Butik satış noktaları ile mağazacılık ağını genişletmeye başladı.

1973

Vakko İzmir açıldı. Türkiye genelinde yürütülen reklam kampanyaları ve düzenli olarak gerçekleştirilen moda gösterileri ile Vakko markasının bilinirliği artmaya başladı.

1979

Atatürk'ün 100. doğum gününde, Anadolu kültürleri ile Batı moda konseptini bir araya getiren “Anadolu Güneşi” moda ve sanat gösterisi düzenlendi. Roma, Viyana, Brüksel, Paris ve Londra’da da sergilenen gösteri, çağdaş Türk modasını ve Vakko’yu Avrupa’da tanıttı.

1981

Türkiye’nin ilk gençlik mağazası Vakkorama, İstanbul’da açıldı. Vakkorama, müzik, sanat ve spor gibi farklı aktiviteleri de içeren yapısıyla kısa sürede bir gençlik merkezi haline geldi.

1982

Bir dönüm noktası: Vakko 50 Yaşında. Vakko, kuruluşunun 50. Yılını marka kimliğini yenileyerek kutladı. Günümüzde de kullanılan Vakko logosu ünlü İngiliz tasarımcı Sir Terence Conran tarafından tasarlandı.

1988

Vakko, Vakko Superfine ile Türkiye'de ilk kez çikolata üreten moda markası olurken Türkiye’de çikolata kültürünün doğmasına da öncülük yaptı.

1989

Vakko; Katia, V de Vakko ve Piu Piu adlı parfümleri ile kendi parfümüne sahip moda markası olarak Türkiye’de bir ilke daha imza attı.

1990

Bir Vakko kuruluşu olan Power FM, kaliteli ve iyi müzik misyonuyla ülke çapında yayın yapmaya başladı.

1992

Yeni bir mağaza konsepti olan, eşarp-kravat ve gömleklerin satışa sunulduğu ilk Vakko Boutique açıldı.

1993

Vakko Akmerkez açıldı.

1994

Vakko Suadiye açıldı.

1997

Vakko borsaya açıldı.

1998

Vakko’nun rafine çizgisini özel davet ve etkinliklere taşıyan organizasyon şirketi Vakko Espace kuruldu.

1998

Türkiye’nin en çok dinlenen radyo istasyonu olma başarısı yakalayan Power FM’in ardından Power XL yayın hayatına başladı.

1998

Vakko, Türk Hava Yolları ve Türk Milli Takımı için üniforma tasarladı.

1998

Vakko Duty-Free mağazası açıldı.

2000

Dünyaca ünlü marka ve tasarımcıları tek çatı altında bir araya getiren Vakkorama V2K koleksiyonu modaseverlerle buluştu.

2000

Vakko Golf Kupası’nın ilki düzenlendi.

2000

Türkçe müzik yayını yapan PowerTürk yayına başladı.

2001

Dünyada eşi benzeri olmayan bir düğün alışverişi konsepti sunan ve dünyaca ünlü tasarımcıların gelinliklerini tek bir çatı altında toplayan Vakko Wedding açıldı.

2001

"Hayatım Vakko" sergisi Vakko Beyoğlu Mağazası’nda sanatseverlerle buluştu.

2001

Genç profesyonellerin moda markası W Collection hayata geçti.

2002

Power Türk TV yayına başladı. Tüm radyo ve televizyonları tek çatı altında toplayan Power Medya Merkezi açıldı.

2003

Frankfurt ve Hamburg’ta açılan Vakko Boutique mağazaları ile Vakko yurtdışına adım attı.

2003

Renkli mayo koleksiyonuyla plajlara yepyeni bir soluk getiren Vakkorama H2O markası hayata geçti.

2004

Dünyaca ünlü tasarımcı Vera Wang’in gelinlikleri Vakko Wedding'e katıldı.

2004

Vakko Sailing Cup’05 düzenlendi.

2005

Tekne ve yatlar için özgün tasarımlar sunan Vakko Cruise doğdu.

2005

Vakko Shoes&Bags, Vakko Wedding ve Vakko Couture Nişantaşı’nda açıldı. Vakkorama V2K Ankara ve Nişantaşı açıldı.

2005

Türkiye’nin ilk kapsamlı ve yasal müzik indirme platformu Power Club faaliyete geçti.

2006

Vakko ve Vakkorama V2K Kanyon’da açıldı.

2006

Amerikalı ünlü modacı Zac Posen Vakko ile buluştu ve Zac Posen Vakko etiketi doğdu.

2006

Dünyaca ünlü model Gisele Bündchen Vakko’nun yüzü oldu.

2006

Vakkorama V2K marka kimliği V2K designers olarak yenilendi.

2007

Merter’de bulunan Vakko fabrikası Esenyurt’a taşınarak Vakko Üretim Merkezi Esenyurt adını aldı.

2008

Vakko imzası ve estetik bakış açısı ile evler ve bahçeler için zamansız koleksiyonlar sunan Vakko Home kuruldu.

2009

Vakko imzası ve estetik bakış açısı ile evler ve bahçeler için zamansız koleksiyonlar sunan Vakko Home kuruldu.

2009

Vakko Moda Merkezi, Wallpaper Magazine ve ArchDaily tarafından dünyanın ‘En İyi Çalışma Alanı’ seçildi.

2011

Dünyaca ünlü şapka tasarımcısı Stephen Jones'un "Stephen Jones and the Accent of Fashion" adlı şapka sergisini dünya müzelerinden sonra ilk kez Vakko Moda Merkezi'nde, moda ve sanat severlerle buluştu.

2011

Uluslararası kültür ve sanat festivali ISTANCOOL Vakko sponsorluğunda gerçekleştirilmeye başladı.

2011

Moda, sanat, mimari, fotoğraf, sinema gibi tüm yaratıcı dünyanın kapılarını aralayan ve bu alanlarda birçok kaynağı barındırıan Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi Vakko Moda Merkezi Nakkaştepe’de açıldı.

2012

Geleceğin moda profesyonellerinin yetişmesine destek olmak amacıyla dünyanın en köklü moda okulu Esmod ile işbirliğinde Vakko Esmod Moda Okulu kuruldu.

2013

Sanat, moda ve mimariyi bir araya getiren Vakko Zorlu açıldı.

2013

Vakko Moda Merkezi Architizer A+ Awards’ta "Dünyanın En İyi Ofis Binası" ödülünün sahibi oldu.

2013

Vakko Akasya açıldı.

2014

Dünya plaj modasının ünlü markalarını bir çatı altında toplayan Vakko Mare kuruldu.

2014

V2K designers Vakko’lardaki corner’larıyla modaseverlerle buluşmaya başladı.

2015

Vakko Moda Merkezi Newyork merkezli American Institute of Architects (AIANY) tarafından, tasarımda mükemmelliği ödüllendirmek amacı ile düzenlenen Design Awards’ta “Onur Ödülü”ne layık görüldü.

2015

DORInsigt tarafından gerçekleştirilen araştırmada lüks denince akla ilk gelen yerli marka seçildi.

2015

Tazelik hissi veren ve yeşili çağrıştıran ferah kokusuyla, modern ve şehirli kadınlar için oluşturulan Vakko Infiniti for Her Vakko şıklığıyla kozmetik dünyasına giriş yaptı.

2015

Zarif Fransız pastacılığının Vakko şıklığı ile buluştuğu Vakko Patisserie Petit Four, ilk tadımda kalbinizi çalacak tatları ile 2016 yılında Akmerkez’de kapılarını açtı.

2016

Yalnızca moda değil bir yaşam tarzı sunan Vakko, Birbirinden özel 5 farklı kokudan oluşan, çiçeksi aromalarıyla tazelik ve ferahlık, romantik notalarıyla da unutulmaz bir nostalji hissi yaşatan Vakko Eau de Cologne’i sundu.

2016

Fransız mutfağını ve dünya lezzetlerini şık ve özenli sunumlarıyla buluşturan, öğlen ve akşam yemeklerine sofistike yorumlar katan Vakko Bistrot; İstanbul’da Akmerkez, Emaar Square Mall ve Vadi İstanbul; Ankara’da ise Atakule’de yepyeni bir Vakko deneyimi için Vakko dostlarıyla buluştu.

2018

Yepyeni Vakkorama Cafe Zorlu, modayı, müziği ve yiyecek trendlerini takip eden misafirlerini günün her saatine hitap eden zengin menüsüyle ağırlamaya başladı.

2018

Vakko’nun renk ustalığının kozmetiğe yansıması olan “Vakko L’Oje”, içerdiği pigmentleri, kalıcılığı ve örtücülüğüyle renklerin etkisini ve ışığın yansımasını tırnaklarda hissettirmeye başladı.

2018

Türkiye de ilk defa kendi parfümünü üretme ayrıcalığına sahip olan Vakko, bir ilke daha imza atıyor. Parfums Vakko tarafından Fransız parfümörlerin özenli çalışmaları sonucunda hayat bulan INFINITI For Us, kadın ve erkeği tek bir parfümde buluşturuyor.

2019

Şık atmosferiyle keyifli buluşmalara eşlik eden, günün her anına lezzet katan Vakko Bistrot, Kuzu Effect’te açıldı.

2020

Yepyeni bir Vakko Dünyası... Göz alıcı koleksiyonları, benzersiz mağazacılık deneyimi ile bir araya getiren Vakko, Kuzu Effect Ankara'da açıldı.

2020

Vakko, hayallerin ötesinde yepyeni bir deneyime imza atıyor. Mağazalarımız ve ekibimiz artık her yerde yanınızda… Vakko Live 7/24 hizmetleri kapsamında, mağaza çalışma saatlerimiz dahilinde, alanında deneyimli moda danışmanlarımız sizlere özel olarak koleksiyonlarımız konusunda yardımcı olmaktan mutluluk duyar. Vakko mağazalarından tanıdığınız yüzler, WhatsApp hattının diğer ucunda, sizinle kesintisiz iletişim halinde. Yeni gelen ürünler, size özel ayrıcalıklar ve çok daha fazlası sizlerle.

2020

Vakko yine, yeni, yeniden Nişantaşı’nda… Vakko, mimarisiyle bir sanat eseri niteliği taşıyan yeni mağazacılık konsepti Vakko Nişantaşı’nın kapıları 18 Mart’ta açtı. Yenilikçi hizmet anlayışıyla perakendeye çağdaş bir yorumlama katan, gün ışığını her noktasında sunan, geniş ve ferah 4 katlı mağaza, ‘Moda Vakko’dur’ söyleminin yaşamın içindeki önemli bir temsilcisi. Vakko kadın, erkek, Couture, Home, V2K Designers ve Vakko L’Atelier artık Nişantaşı’nda tek bir adres’te.

2021

Vakko, yine, yeni yeniden İzmir’de… Vakko, Vakko Couture, Vakko Wedding, Vakko Shoes&Bag, Vakko L’Atelier, V2K Designers ve Vakkorama İzmir İstinyepark AVM bünyesinde Vakko dostları ile buluşuyor. ‘Moda Vakko’dur mottosuyla Vakko, yeni ve yenilenen mağazalarıyla alışverişin ötesinde bir deneyim sunmaya devam ediyor. Vakko, yaşam stilini tamamlayan koleksiyonlarını ve imza tasarımlarını İzmir’de açılan İstinyepark AVM’ye taşıyor. Vakko İstinyepark, tasarımsal, görsel ve sosyal özellikleriyle de misafirlerine özel bir ortam sağlıyor.

2021

2021 Tokyo olimpiyatlarında yarışacak olan ‘Team Türkiye’ olimpiyat milli sporcularının resmi kostümlerinde Vakko imzası. Vakko tasarım ekipleri tarafından gurur ve heyecan içinde hayata geçirilen resmi kıyafetler, özel bir hikaye çerçevesinde estetik ve konforu birarada sunmak üzere tasarlandı.

2021

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın kıyafet tasarımlarında Vakko imzası.

2021

Vakko’nun kültür değeri Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi 10. yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde. Vakko Yönetim Kurulu Başkanı Cem Hakko’nun, Vitali Hakko’nun sanat ve eğitimdeki vizyonundan ilham alarak kurduğu; moda, mimari, fotoğraf, resim, heykel, sinema gibi sanatın tüm başlıklarındaki en güncel ve kapsamlı koleksiyonları içeren Vitali Hakko Kreatif Endüstriler Kütüphanesi, 10. yılında Atatürk Kültür Merkezi’ne taşındı.

2021